Jak Bundesliga napędza zmiany technologiczne w piłce

Żadna inne rozgrywki na świecie nie inwestują tyle w technologie, co Bundesliga. Niemcy dobrze wiedzą, że tylko na tym polu mogą zyskać przewagę dla Anglią i Hiszpanią – dwoma krajami, które dzięki popularności języka i zdobyczom globalizacji zostawiły resztę stawki w tyle.

To się dzieje od paru lat. Bundesliga stała się najbardziej angażującą ligą świata, jeśli chodzi o kanały cyfrowe. Liczba fanów w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła się o 100 procent. Nie ma drugiej ligi, która może pochwalić się takim wynikiem. Napędzanie tego wzrostu jest długoterminową strategią ligi. Niemcy dobrze wiedzą, że na wielu polach ustępują Anglii i Hiszpanii. Nawet Robert Lewandowski mówił kiedyś, że (nie)popularność języka niemieckiego ma duży wpływ na wolniejszy rozwój globalny ligi. Ale to, co może zrobić różnicę, to technologia. I tutaj Niemcy chcą być pierwsi.

Bundesliga mocno inwestuje w sztuczną inteligencję (AI) i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Na początku roku władze ligi ogłosili, że ​​pierwsi na świecie nawiązali współpracę z Amazon Web Services (AWS). Firma należąca do światowego giganta będzie dostarczać szczegółowe informacje na temat każdego meczu live.

To ma być przełom w spersonalizowanym doświadczeniu piłkarskiego fana. Bundesliga chce być pod tym względem najlepsza: wie, że fan nie siedzi już tylko na stadionie i że trzeba do niego dotrzeć w internecie. Kibic podłączony do smartfona dostanie wszystko, czego potrzebuje na temat rozgrywek w Niemczech.

Bundesliga pod tym względem zawsze wyznaczała trendy. Jako pierwsza w 2007 roku uruchomiła kamerę Spidercam. W 2011 roku oddała do użytku kibicom archiwum cyfrowe z 33 tys. meczów i 150 tys. innych treści video. Od tego momentu każdy gol od sezonu 1963/1964 jest dostępny w odległości kilku kliknięć. Bundesliga była też pionierem wirtualnej ligi w 2012 roku. Pięć lat później przewodziła rewolucji VAR. Od 2018 roku wykorzystuje też sztuczną inteligencję do analizowania 4500 akcji dziennie, aby stworzyć klipy z meczów, które fan może sobie potem dowoli oglądać. Na wielu stadionach, dzięki współpracy z Vodafone, jest już technologia 5g, co daje wstęp do dalszych kroków naprzód.

Niedawno w Las Vegas odbywała się konferencja Consumer Electronics Show. Bundesliga dostała główną nagrodę za najlepszy projekt sportowy w 2020 roku. Chodziło o zaprezentowanie widzom platformy, która za pośrednictwem smartfonów i AR, udostępni statystyki piłkarzy na żywo: ich prędkość, liczbę podań, a także współczynnik Expected Goals.

Dzięki rzeczywistości rozszerzonej kibic może przykładowo oglądać program meczowy razem ze smartfonem – niektóre zdjęcia zaczynają żyć swoim własnym życiem, gdy przyłożymy do nich telefon.

Zmian technologicznych jest naprawdę mnóstwo. Bundesliga od dwóch lat jako pierwsza na świecie stworzyła też inicjatywę „DFL for Equity”, w której inwestuje w start-upy, mogące w przyszłości wpłynąć na podniesienie wartości ligi.